معاملات فصلی

تنظیم معاملات فصلی و اهمیت آن :

ضرورت معاملات فصلی

بر اساس نظام اقتصادی تهیه صورت معاملات فصلی در حسابداری یکی از مهمترین اسناد مالی بوده و اداره مالیات برای ایجاد عدالت در اخذ مالیات های مستقیم اقدام به دریافت اسناد و مدارک معتبر از سوی مودیان مالیاتی می کنند. بر اساس ماده 95 قانون مالیاتی همه افراد حقیقی و حقوقی می بایست صورت حساب خرید یا فروش کالا داشته باشند و در این زمینه می بایست اطلاعاتی از صورت حساب، شماره اقتصادی و … بر اساس صورت معاملات فصلی در حسابداری درج شود. بر طبق ماده 169 قانون مالیات مستقیم همه مدارک مالیاتی و اسناد می بایست به صورت فصلی به یکی از شعب اداره مالیاتی ارائه شود.

صورت معاملات فصلی در حسابدار نیاز به نظم و عدالت دارد و این موضوع در نظام مالیاتی بسیار دخالت دارد. در صورتی که ارائه صورت خرید و فروش فصلی در زمان درست خود صورت نگیرد باعث بی نظمی در نظام مالیاتی و فرار های مالیاتی می شود. در صورتی که اطلاعات نادرستی در معاملات فضلی صورت بگیرد سبب اشتباه و قضاوت های نادرست می شود. بر اساس استناد به آیین های مالیاتی همه مودیان می بایست اطلاعات مرتبط به قراردادهای خود را برای هر 3 ماه یک بار به اداره مالیات ارائه دهند و معمولاً زمان دقیق آن یک ماه پس از پایان هر فصل است.

روش های تهیه صورت معاملات فصلی در حسابداری :

برای تهیه صورت معاملات فصلی در حسابداری سه روش به صورت آنلاین، آفلاین و به صورت لوح فشرده وجود دارد. هر یک از روش ها دارای شرایط خاصی است که می بایست توسط کارشناس خبره موسسه حسابداری حسابداران تهران  مورد ارزیابی قرار بگیرد. به عنوان مثال در روش آنلاین مودیان نیا به نام کاربری و رمز عبور دارند و نیاز است که اطلاعات مربوط به معاملات به صورت دقیق و در مان مشخص ارائه شود مشخص است که ثبت اطلاعات اشتباه چه عمد و چه سهو مشکل ساز خواهد بود.

در روش آفلاین مودیان می بایست اطلاعات مورد نیاز برای گواهی خرید و فروش فصلی را در یک فایل اکسس بر روی سایت سازمان قرار دهند و پس از آن بازبینی های تکمیلی صورت می گیرد، این کار نیز می بایست به دقت صورت بگیرد و شرایط خاصی داشته باشد.

در روش سوم نیاز است که فایل اکسس بر روی سی دی رایت شود و اداره مالیاتی ارائه شود. در هر صورت هر یک از روش ها دارای دقت ویژه ای است.

مشمولین این گواهی چه کسانی هستند ؟

افرادی که دارند کارت بازرگانی هستند، کسانی که در زمینه واردات و صادرات فعالیت می کنند، صاحبان کارخانه و همینطور واحدهای تولیدی که دارای جواز تاسیس و پروانه بهره برداری هستند، صاحبان موسسات حسابداری و دفترداری و همینطور موسسات خدمات مدیریت و رایانه ای و .. مشمول ارائه صورت معاملات فصلی هستند. مشخص است که صاحبان هتل، بیمارستان ها و سایر ارگان های مشابه نیز می بایست در زمان مشخص اقدام به تهیه صورت معاملات فصلی داشته باشند.

افرادی که می بایست فعالیت شغلی خود را در دفاتر درآمد و هزینه به ثبت برسانند، صاحبان کارگاه های صنعتی و همینطور کارشناسان و مترجمان رسمی دادگستری و مشاوران حقوقی نیز در این راستا قرار دارند و می بایست صورت معاملات فصلی حرفه خود را ارائه دهند. دقت کنید که حق العمل کاران و کارگزاران نی در این دایره قرار می گیرند و نیاز است که گواهی خرید و فروش فصلی را به طور دقیق ارزیابی کنند.میزان مالیات در تشخیص امور مالیاتی کشور است و سازمان امور مالیاتی می بایست بر همه درآمدها و رویدادهای مالی شرکت ها تعیین نماید. این سازمان برای همه دفاتر قانونی مانند روزنامه و دفتر کل و … میزان مشخصی مالیات بر اساس گزارش خرید و فروش فصلی در نظر می گیرد. گزارش معاملات فصلی برای مدت مشخصی است.

نحوه تنظیم معاملات فصلی :

تنظیم معاملات فصلی و گزارش مربوط به آن یکی از مهمترین دغدغه های ذهنی مودیان محسوب می شود و همیشه نگران هستند که فرمت های خاص مورد نظر توسط سازمان امور مالیاتی رعایت شده باشد. صورت معاملات فصلی در نظام اقتصادی یک سند معتبر است. در گواهی خرید و فروش فصلی می بایست جزئیات دقیق خرید و فروش و معاملات تجار و صاحبان کسب و کار قید شود و اطلاعات می بایست برای مهلت مشخصی باشد در تنظیم گواهی معاملات فصلی نیاز است که ماه 95 قانون مالیاتی های مستقیم رعایت شود.

در صورتی که روش انلاین انتخاب شده باشد نیاز است که در ابتدا فرم مخصوص بر اساس اطلاعات مشخصی تکمیل شود. نیاز به ثبت گزارش خرید و فروش است. اطلاعات پرداخت و دریافت قراردادها می بایست ثبت شود. نیاز به ثبت گزارش امتناع، گزارش عرضه به مصرف کننده نهایی، گزارش واردات و صادرات و همینطور گارشان مربوط به مدیریت پیمان است.

چه جرایمی جهت عدم ارسال گزارش معاملات در نظر گرفته می‌شود ؟

بر اساس ماه 196 قانون مالیات مستقیم برای جریمه عدم ارسال گواهی خرید و فروش فصلی، در صورتی که کد اقتصادی ارسال نشود و یا از کد اقتصادی شخص دیگری استفاده شود یا کد اقتصادی شخص به فردی دیگری ارائه شود، به میزان 10 درصد از مبلغ معامله جریمه در نظر گرفته می شود. در صورتی که گواهی خرید و فروش فصلی دیر و پس از مهلت ارسال مدارک تهیه و ارائه شود یک درصد از معامله را مشمول جریمه می کند.

زمانی که مهلت ارسال گواهی خرید و فروش فصلی به پایان رسید، بازرس اداره امور مالیاتی اقدام به رسیدگی به اسناد و مدارک گرفته و در صورتی که تخلف و پنهانکاری وجود داشته باشد، جرایم مربوطه به صورت کتبی نوشته و اعلام می شود. در این زمان مودی به مدت 30 روز از تاریخ اعلام جریمه می تواند اقدام به اعتراض نماید. در صورتی که اعتراض در تاریخ مقرر صورت نگیرد می بایست در تاریخ مقرر شده جریمه پرداخت شود. در صورتی که اعتراض صورت بگیرد پرونده به هیات حل اختلاف مالیاتی ارسال می شود در نهایت هر رای که توسط هیات حل اختلاف صادر شود برای هر دو طرف قابل اجرا است.

معاملات فصلی بخش مهمی از وظایف شرکت‌های حسابداری محسوب می شود به طوری که تنظیم و بابینی گواهی مربوط به این بخش اهمیت زیادی دارد. مشخص است که تنظیم معاملات فصلی می بایست در بهترین شرایط اعمال شود. از یاد نبرید که در تنظیم گواهی خرید و فروش فصلی نوع معامله بسیار مهم بوده و سطح خرید و فروش و فضای تجاری بارها بررسی می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
6 − 5 =


0/5 (0 نظر)