مالیات حقوق

بررسی جزئیات مالیات حقوق و اهمیت آن :

در تئوری های مالیاتی پرداخت مالیات حقوق بارزترین هدف محسوب می شود که در نهایت توزیع عادلانه ای از درآمد را فراهم می سازد. در نظام مالیاتی کشور، مالیات حقوق برخی از مالیات بر درآمد است. اگر دقت کرده باشید در ردیف های مالیاتی نیز نسبت خاصی از درآمد شخصی را در نظر می گیرد. بر اساس ماده 1 قانون مالیات مستقیم، همه افراد چه حقیقی و چه حقوقی که در داخل کشور مشغول به فعالیت خدماتی و اقتصادی و … هستند و درآمد کسب می کنند می بایست مالیات پرداخت نمایند. مالیات بر درآمد حقوق بر اساس حجم، کارایی و سهولت و ثبات در وصول ارزیابی می شود و اهمیت زیادی دارد.

بر اساس ماده 86 قانون مالیاتی مستقیم که با عنوان ” ق.م.م” شناخته می شود، مالیات بر حقوق در لیست مالیات های تکلیفی قرار می گیرد به این معنی که در ابتدا می بایست مبلغ شناسایی شود و مالیات حقوق پرسنل بر عهده کارفرما است. دقت کنید که پرسنل یک شرکت در قبال این امر وظیفه ای ندارد.

کلاً این نوع از مالیات به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شود. مالیات مستقیم به طور کلی بر اساس دارایی و درآمد اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی حاصل می شود که شامل مالیات بر درآمد  و مالیات بر دارایی است.

مالیات حقوق غیر مستقیم در خصوص قیمت کالا و خدمات بوده و مربوط به مصرف کننده است. مالیات بر ارزش افزوده در این گروه قرار می گیرد. کارشناسان خبره موسسه حسابداری حسابداران تهران می بایست اطلاعات کاملی در خصوص هر یک از گروه مالیاتی و قوانین جدید مربوط به آن داشته باشند.

عوامل مشمول :

بر اساس ماده 82 قانون مالیات مستقیم، در صورتی که شخص حقیقی برای شخص دیگری کار کند، (شخص دیگری می توان حقیقی یا حقوقی باشد) بر اساس مدت یا کار انجام شده می بایست مبلغی به عنوان مالیات حقوق به صورت نقد و غیرنقدی ارزیابی شود و مشمول این نوع مالیات می شود.

همه افرادی که مشغول به کار هستند و دارای حقوق بوده و همینطور از بیمه تامین اجتماعی استفاده می کنند و نامشان در لیست بیمه شرکت می‌باشد ،  می بایست بخشی از حقوق دریافتی خود را برای مالیات بر درآمد حقوق در نظر بگیرد و به وزارت اقتصاد و دارایی پرداخت کند. میزان این نوع مالیات به صورت سالانه تغییر می کند و در این زمینه بخش نامه هایی به همه کارفرمایان ارسال می شود به طوری که کارفرما موظف است که این مبلغ را کسر کرده به حساب وزارت اقتصاد واریز نماید. تمامی مواد قانونی در این مورد از ماده 82 الی 92 قانون مالیات مستقیم نیاز به مطالعه دارد و قطعاً می بایست فردی این کار را دنبال نماید که اطلاعات کافی داشته و خوشبختانه موسسه حسابداری یکی از موارد مورد اطمینان برای ارزیابی این مساله مهم  است.

عوامل ارزیابی مالیات حقوق :

برای ارزیابی مالیات حقوق نیاز است همه اقلام مشمول مالیات بررسی شود. که عبارت است از: حقوق اصلی و ثابت، حق افزایش بهره وری تولید، اضافه کار، حق تولید، فوق العاده بدی آب و هوا، حق کمیسیون فروش، محرومیت از تسهیلات زندگی، جمعه کاری، فوق العاده محل خدمت، جیره نقدی، فوق العاده مرزی، مزایای نقدی، فوق العاده شرایط محیط کار، پول صبحانه، نوبت کاری، مزایای تولید، فوق العاده مربوط به کشیک، کارمزد، فوق العاده جذب، فوق العاده محل خدمت، مزایای ارزی، فوق العاده سیاری، مزایای ارزیابی، ایاب و ذهاب، حق خوار و بار، حق آنکال، پول اتوبوس، حق امضا، حق سرپرستی، حق مدیریت، حق آکورد، فوق العاده کیلومتری، حق مسکن، حق خزانه، حق سرایداری، حق حسابداری، حق نمایندگی بیمه، حق دیپلم و … که در کل 66 مورد اعلام شده است.

تعریف درآمد مشمول مالیات حقوق :

بر اساس ماده 83 قانون مالیاتی مستقیم، درآمد مشمول مالیات شامل حقوق و مزایای شغل هم به صورت مستمر و هم غیر مستمر پس از وضع کسر و بعد از آن به همراه معافیت های مقرر در این قانون است. این تعریف بر اساس شرایط نقدی و غیر نقدی تقسیم می شود. معافیت مستمر و غیر مستمر وجود دارد که هر یک نیاز به محاسبه دقیق خواهد داشت.

معافیت ها :

بر اساس مکان و پرسنلی که در یک مجموعه کار می کنند امکان تغییر ضرایب خاص برای مالیات وجود دارد. معافیت های مالیاتی به طور کلی 13 بند دارد که کارشناس خبره حسابداری می بایست اطلاعات دقیقی در این زمینه ارائه دهد.

اعضای هیئت سیاسی خارجی و همینطور مدیرانی که وارد کشور شده اند به همراه اعضای نمایندگی از دولت های بین المللی به شرط وجود معاملات متقابل اجرایی که دارای قابلیت هستند، شامل معافیت مالیاتی می شوند.

اعضا مأموریت کنسولی خارجی و همینطور کارمندان موسسه های فرهنگی دولت خارج در ایران در صورتی که معامله متقابل وجود داشته باشد و دریافتی از دولت متبوع باشد شرایط معافیت مالیاتی را در نظر می گیرد.

در صورتی که کارشناسان خارجی با هدف کمک بلاعوض اقتصادی و فرهنگی از سوی دولت خارجی به ایران اعزام شوند و دولت جمهوری اسلامی ایران با این ورود موافق نماید در این زمینه معافیت صورت می گیرد.

کارمندان محلی سفارتخانه و نمایندگی دولتی در خارج بر اساس درآمد حقوق دریافتی از ایران در صورتی که تابعیت دولت ایران نباشند و معامله متقابل وجود داشته باشد نیز از پرداخت این نوع مالیات ، معاف هستند.

مالیات حقوق در سال 99 :

بر طبق جدیدترین اطلاعاتی که در خصوص مالیات حقوق در سال 99 به دست ما رسیده است کسانی که 3 میلیون و کمتر از آن درآمد در ماه دارند معاف از این نوع مالیات هستند.

پاداش هایی که در طول سال به کارمندان داده می شود مشمول مالیات بر درآمد حقوق نمی‌شود. در صورتی که کارمند در طول سال چندین بار پاداش دریافت نماید نیز در این شرایط مورد حمایت قرار می گیرد.

محاسباتی که در این مورد انجام می‌شود ، از مهمترین مسائل مالی محسوب می شود و دقت در محاسبات این مورد از موارد سرنوشت ساز محسوب می شود. کمک های تخصصی در زمینه حسابداری و مالیات بر درآمد حقوق بسیار مورد ارزیابی است.

صاحبان کسب و کار می بایست بتوانند از تخصص حرفه ای در زمینه فضای حسابداری و امور مربوط به انواع خدمات مالیاتی استفاده کنند به طوری که بهترین برآورد برای این امر صورت بگیرد. البته که در موسسه حسابداری  حسابداران تهران بهترین موقعیت برای ارزیابی آن وجود دارد و می تواند مسائل مالیاتی را در بر بگیرد که بسیار حائز اهمیت است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
30 − 27 =


0/5 (0 نظر)