خدمات مالی

خدمات مالی به چه نوع خدماتی گفته می‏شود؟

خدمات مالی مربوط به تمام فعالیت‌ها و خدماتی می‏شود که در زمینه‏‌هایی مالی و پولی انجام می‏شود و انواع مختلفی از شرکت‏ها در بازارهای مالی فعالیت می‏کنند. به‌عنوان مثال شرکت‏های سهامی  که سهام آن‏ها در بازار بورس خریدوفروش می‌‏شود و یا شرکت‏هایی به مدیریت سرمایه و منابع مالی می‎‏پردازند؛ بنابراین بازار مالی شامل بانک‌ها، شرکت‏های بیمه‏، کارگزاران مالی و شرکت های ارائه دهنده خدمات بازار بورس و شرکت‏های عرضه کننده کارت‏ اعتباری است که سودآوری زیادی دارند. از طرف دیگر خدمات مالی به تمام فعالیت‌ها و خدماتی گفته می‏شود از طرف مقامات قانون گذار برای نظارت و کنترل امور مالی تعیین شده است؛ مانند فعالیت‏های مرتبط با خدمات مالیاتی که قوانین آن توسط قانون گذاران تعیین می‏شود. افراد هر روز از لحاظ مالی قدرتمند می‌شوند، بنابراین نیاز آنها به استفاده از خدمات مرتبط با امور مالی نیز گسترده می‌شود و در نتیجه بازار مالی در حال توسعه است. شرکت‌ها و مؤسسات ارائه دهنده خدمات مرتبط با امور مالی برای کسب سهم بیشتر در بازار مالی سعی می‏کنند همواره خدمات مرتبط با امور مالی را همراه با خلاقیت و نوآوری ارائه دهند. از سوی دیگر گسترش بازار مالی موجب پیچیده شدن فعالیت‌ها در این حوزه شده و در نتیجه باعث ایجاد عدم امنیت برای فعالان در این حوزه شده است. برای نظارت و ایجاد امنیت در این بازار بزرگ و پیچیده، قانون گذاران باید از قوانین سخت‌گیرانه‌ای استفاده کنند از بروز بحران‏های مالی جلوگیری کنند. افراد و مؤسساتی در این بازار پر تلاطم و پیچیده موفق هستند که از فرصت‏های ایجاد شده در این بازار زودتر از رقبای خود استفاده کنند و با برطرف کردن ضعف‌ها و تقویت‏ توانایی‏های خود بیشترین بازدهی و سودآوری را در این بازار به دست آورند. در کشور ما ایران، تصوری که افراد از خدمات مالی دارند بیشتر مرتبط با فعالیت‏های حسابداری و تهیه دفاتر قانونی توسط حسابداران است. افراد و صاحبان کسب وکار توقع دارند حسابدارن برای انجام امور مالی و مشاوره مالی به آن‏ها کمک کنند و برای انجام این امور کمتر سراغ بانک‌ها و مؤسسات مالی می‏روند.

انواع خدمات مالی :

در ادامه برخی از انواع خدمات مالی مورد بررسی قرار می‏گیرد:

۱. بررسی و اصلاح مدارک حسابداری:

برای انجام این کار باید تمام فعالیت‏های ثبت، نگهداری و اصلاح اسناد مالی بر اساس استانداردهای حسابداری و توسط شرکت حسابداری مجرب انجام شود. علاوه بر این متخصصین امور مالی هر زمان که نیاز داشته باشند باید به سیستم‏های مالی دسترسی داشته باشند تا گزارش‏های خود را به‌موقع و صحیح تهیه کنند.

۲. ارائه مشاوره و اجرای نرم ‏افزارهای حسابداری:

متخصصین ارائه دهنده خدمات مالی با توجه به حجم و نوع فعالیت یک کسب‌وکار باید نرم افزار حسابداری مناسب را معرفی کنند تا صاحبان کسب‌وکار بتوانند به‌صورت یکپارچه فعالیت‏های حسابداری و مالی خود را انجام دهند.

۳. انتخاب و اجرای روش بهای تمام شده:

متخصصین امور مالی به صاحبان کسب‌وکار کمک می‏کنند تا روش درستی را برای محاسبه بهای تمام شده کالا یا خدمات خود انتخاب کنند. صاحبان کسب‌وکار با انتخاب و اجرای یک روش صحیح بهای تمام شده، می‏توانند میزان سود را به‌درستی محاسبه کنند که این موضوع در تعیین میزان مالیات پرداختی مؤثر است.

۴. برقراری سیستم حسابداری حقوق و دستمزد و انبار داری:

با اجرای صحیح یک سیستم صحیح حقوق و دستمزد و انبارداری می توان هسته اصلی سیستم حسابداری را  تحت نظارت قرارداد و از مشکلات حاصل از عدم شفافیت در بخش مالی جلوگیری کرد.

۵. ارائه دستورالعمل مالی و کنترل‏های داخلی:

شرکت‏ها با استفاده از دستورالعمل‏های مالی می‏توانند کارکنان خود را از سیستم مالی شرکت و نحوه اجرای آن آگاه کنند. علاوه بر این تهیه این دستورالعمل‏ها و اجرای کنترل‏ها مالی موجب افزایش اطمینان از اجرای صحیح امور مالی شرکت‏ می‏شود.

۶. تهیه صورت‌های مالی اساسی:

صورت‏های مالی از اسناد مهم حسابداری هستند که نشان دهنده نتیجه اجرای سیستم حسابداری در شرکت‏ها است. این اسناد از لحاظ قانونی بسیار بااهمیت هستند؛ زیرا از این صورت‏های مالی برای جذب سرمایه در بورس، دریافت تسهیلات از بانک‌ها و مؤسسات مالی و حتی پرداخت مالیات استفاده می‌شوند. ترازنامه، صورت سود و زیان و صورت گردش وجوه نقد از جمله صورت‏های مالی مهم شرکت هستند.

۷. تهیه اسناد مالی تلفیقی:

متخصصین امور مالی با تهیه اسناد و صورت‏های مالی تلفیقی و ترکیب کردن جزییات عملکرد مالی شرکت‌ها، کمک می‏کنند تا شرکت‏ها در هنگام ارزیابی بهره‌وری دچار اشتباه یا خطا نشوند

اما خدمات مالی منحصر به فعالیت‏های ذکر شده نمی‎‏شود. سایر خدماتی که در زمینه امور مالی در بازارهای مالی انجام می‌شوند شامل تهیه اظهارنامه عملکرد مالیاتی، انجام فعالیت‏های حسابداری، تهیه دفاتر قانونی مانند دفتر کل، تهیه برنامه مالی و سیستم حسابداری برای کسب‌وکارهای نوپا، انجام بررسی و اصلاحات حسابداری، انجام فعالیت‏های مرتبط با کدگذاری امور مالی و طراحی و اصلاح کدگذاری، بررسی، اصلاح و بستن حساب‏های یک کسب‌وکار، نظارت بر روی فعالیت‏های انبارداری، حل اختلاف‏های مالی بین شرکای یک شرکت، مشاوره، انجام خدمات مالی مرتبط با ورشکستگی و انحلال شرکت‏ها و ارائه خدمات مشاوره مالی به مدیرانی که می‏خواهند تحلیل‏های درستی از عملکرد مالی و میزان بازدهی خود داشته باشند.

 یکی از نکات مهمی که صاحبان کسب‌وکار باید به آن توجه کنند آن است که شرکت‏های ارائه دهنده خدمات مالی و حسابداری امانت دار اطلاعات آنها هستند؛ بنابراین برای انجام صحیح و دقیق امور مالی واگذار شده به این شرکت‏ها، باید اطلاعات مالی خود را  صادقانه و به طور شفاف در اختیار آن‏ها قرار دهند و از پنهان کردن اطلاعات مالی خود خودداری کنند؛ زیرا این کار موجب می شود  صورت‏های مالی و سایر اسناد مالی از جمله اظهارنامه‏‌های مالیاتی به‌درستی تهیه نشوند و در نتیجه  صاحبان کسب‌وکار ممکن است با پرداخت مالیات اضافی متضرر شوند.

در پایان باید یادآور شویم که خدمات مالی طیف گسترده‌ای از فعالیت‏های مرتبط با وجه نقد و دارایی‏‌های اشخاص و شرکت‏ها را دربر می‏‌گیرد. با بزرگ شدن و پیچیده شدن بازار مالی و سرمایه‌گذاری و فعالیت طیف وسیعی از مردم، شرکت‏ها و متخصصین امور مالی به دنبال روش‏های نوینی برای انجام صحیح، دقیق و سریع امور مالی هستند تا به‌درستی فعالیت‏های مالی را ارزیابی و کنترل کنند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
17 + 10 =


2/5 (1 نظر)