حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

حسابداری صنعتی که به آن حسابداری بهای تمام شده نیز می گویند، شاخه ای از حسابداری مدیریت است که وظیفه دارد به هزینه مراحل تولید، مصرف وجوه اجتماعی، تعیین سود آوری، تجزیه انحرافات، محصولات، هزینه مراحل تولید، هزینه های واقعی عملیات، تعیین هزینه های استاندارد و مهم تر از همه به تنظیم بودجه بپردازد.

حسابداری صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

می توان گفت در بین انواع حسابداری، یکی از جذابترین و همین طور دشوارترین نوع آن، حسابداری صنعتی است. این حسابداری که به آن حسابداری بهای تمام شده نیز می گویند، شاخه ای از حسابداری مدیریت است که وظیفه دارد به هزینه مراحل تولید، مصرف وجوه اجتماعی، تعیین سود آوری، تجزیه انحرافات، محصولات، هزینه مراحل تولید، هزینه های واقعی عملیات، تعیین هزینه های استاندارد و مهم تر از همه به تنظیم بودجه بپردازد. جهت دست یافتن به این اهداف، باید حساب ها به ترتیب طبقه بندی شوند، ثبت گردند، تجزیه و تحلیل شوند و در آخر تفسیر گردند. این اقدامات برای مشخص شدن ارتباط مراحل تولید و توزیع کالا با هزینه هاست. حسابداری صنعتی با موسسات تولیدی و صنعت سر و کار دارد، به همین جهت مدیریت اهمیت زیادی به آن می دهد.

حسابداری صنعتی چه وظایفی دارد؟

  • مشخص نمودن هزینه های صورت گرفته و تعیین مقدار سود حاصل شده
  • مشخص نمودن ارزش موجودی قسمت های مختلف به منظور کنترل مقدار موجودی، تعیین قیمت و هزینه یابی
  • اجرای ساختارها و قوانین و همچنین برنامه ریزی برای کاهش هزینه ها و بهبود وضعیت کنترل
  • کمک به تصمیم گیری های مدیریت به وسیله گردآوری، دسته بندی و ارائه گزارش اطلاعات مالی و غیر مالی
  • یاری رسانی در برنامه ریزی و همکاری در اجرای بودجه ها و برنامه های سازمان

روش های حسابداری صنعتی چگونه است؟

به دلیل نحوه فروش محصولات و نوع فعالیت در کارخانه ها و موسسات تولیدی، دسترسی به اطلاعات دقیق بهای تمام شده تولیدات برای مدیریت بسیار حساس است. به جهت اینکه در کارخانه های تولیدی، از ترکیب هزینه های تبدیل و مواد، محصول نهایی بدست می آید. هزینه های سربار و دستمزد نیروی کار مستقیم، هزینه های تبدیل را تشکیل می دهند. به همین دلیل فاکتورهای تشکیل دهنده بهای تمام شده، باید مورد توجه ویژه قرار بگیرند. از سوی دیگر مدیریت تلاش می کند تا در هر زمان که لازم باشد، با استفاده از حساب های کنترلی و روش های دیگر، اطلاعات بهای تمام شده محصولات را در دسترس داشته باشد. از این رو حسابداری صنعتی با روش های مختلف این امکان را برای مدیریت ایجاد می نماید. روش های ۶ گانه حسابداری صنعتی شامل موارد زیر می باشند:

۱– هزینه یابی استاندارد

این روش نتیجه به کارگیری کنترل بودجه ای می باشد. در هزینه یابی استاندارد نتایج برنامه ریزی شده را با نتایج واقعی تولید و فروش مقایسه می کنند در حالی که در کنترل بودجه ای نتایج برنامه ریزی شده با نتایج واقعی عملیات سنجیده می شود. در روش هزینه یابی استاندارد، عملکرد واقعی با قیمت تمام شده پیش بینی شده مقایسه می گردد و در صورتی که مغایرتی وجود داشته باشد، علل آن تجزیه و تحلیل می شود.

۲– هزینه یابی مرحله ای یا مراحل تولید

برخی از کارخانه های تولیدی که محصولاتشان را به صورت یکسان و انبوه تولید می کنند و برای تولید آن ها مراحل متعددی دارند، از این روش حسابداری صنعتی بهره می برند. به عنوان مثال تولیدی فنس توری حصاری ، نساجی، صنایع نفت، تولید کننده برج نوری و مواد شیمیایی به این صورت عمل می نمایند.

۳– هزینه یابی سفارش کار

به روش ها و قواعدی که از نقطه شروع تا پایان فرایند تولید برای تفکیک سفارش ها و جمع آوری، ثبت و اختصاص دادن هزینه های تولید مورد استفاده قرار می گیرد، هزینه یابی سفارش کار می گویند. با این روش به طور جداگانه هزینه های تولید هر سفارش گردآوری شده و ثبت می گردد. کارت سفارش کار، برگه ساعات کار کارگران، کارت ساعت کار و برگه درخواست مواد از انبار، مدارک و اسناد مورد نیاز در این روش هستند.

۴– هزینه یابی تخمینی یا برآوردی

این روش حسابداری صنعتی برای هزینه هایی است که بعد از فروش کالا ایجاد می گردد. همچنین از هزینه یابی تخمینی جهت برآورد هزینه یک تصمیم خاص یا یک قرارداد نیز استفاده می شود.

۵– هزینه یابی متغیر یا مستقیم

در هزینه یابی متغیر، بخشی از هزینه های تولید که به طور مستقیم با حجم تولید تغییر می نماید در نظر گرفته می شود. در این روش یکی از هزینه های متغیر تولیدی، دستمزد مستقیم سربار ساخت است. این هزینه در بهای تمام شده موجودی پایان دوره و حساب کالای در حال ساخت اعمال می گردد.

۶– هزینه یابی جذبی

در این روش حسابداری صنعتی هزینه هایی مانند سربار ثابت و متغیر ساخت، دستمزد مستقیم و مواد مستقیم در نظر گرفته می شوند.

یک شرکت حسابداری چه خدماتی به مشتریان خود ارائه می دهد؟

یکی از راه حل هایی که شرکت ها در زمان فعالیت به آن نیاز دارند، خدمات حسابداری است. شرکت حسابداری با ارائه این خدمات زمینه را برای مشتریان خود آماده می کند تا بتوانند در کورس رقابت با رقبای خود باقی بمانند و طبق استانداردهای موجود در صنعت خود پیشرفت کنند. خدمات حسابداری به مدیران و صاحبان کسب و کارها اجازه می دهد تا فعالیت های شرکت خود را زیر نظر بگیرند و در صورت لزوم تغییراتی در آن ایجاد کنند. این کار سبب افزایش بهره وری و تصمیم گیری های دقیق تر می شود.

شرکت های حسابداری می توانند خدمات مختلفی را به مشتریان عرضه کنند. برخی از این خدمات شامل خدمات مالی، خدمات حسابرسی، خدمات اداری و پرسنلی و خدمات مالیاتی است. این شرکت ها با توجه به نوع فعالیت مشتریان خود به آن ها پیشنهاد استفاده از یک سیستم حسابداری کارآمد را می دهند. این اقدام باعث می شود که کسب و کارها بتوانند نسبت به گزارش اطلاعات مالی خود، در زمان مناسب عکس العمل نشان دهند. برای شرکت های بزرگ و کوچک انواع مختلفی از نرم افزارهای حسابداری طراحی و عرضه شده است. این نرم افزارها موجب سهولت در فرایند ثبت فعالیت های مالی کسب و کارها می شوند و در وقت صرفه جویی می کنند.

در بخش مالیاتی شرکت های حسابداری اقدام به تکمیل و ارسال اظهارنامه عملکرد و ارزش افزوده می نمایند. همچنین اقداماتی چون پیگیری رد دفاتر مالیاتی و برطرف کردن اشتباهات رایج مالیاتی از دیگر خدمات این شرکت هاست. در بخش خدمات اداری و پرسنلی، مواردی چون محاسبه مالیات حقوق، تنظیم لیست بیمه و بیمه بیکاری پیگیری می شود. معاملات فصلی نیز جزو خدمات مالی شرکت های حسابداری محسوب می گردد.

5/5 (1 نظر)