اظهارنامه عملکرد

تعریف اظهارنامه عملکرد :

اظهارنامه عملکرد به معنی گزارشی از عملیات و رویدادهای مالی است که می تواند هم شامل اشخاص حقیقی شده و هم برای شرایط حقوقی مورد بررسی قرار بگیرد. اظهارنامه مالیاتی عملکرد در بازه های زمانی مشخص تهیه می شود و برای تعیین میزان مالیات به سازمان مالیاتی ارائه می شود. زمانی که برای صدور اظهارنامه عملکرد در نظر گرفته می شود اغلب به مدت سه ماه بوده و بسته به سال مالی و مالیاتی شرکتی دارد. می دانیم که اظهارنامه عملکرد یکی از زیرمجموعه های اظهارنامه نامی محسوب می شود.

اظهارنامه عملکرد به زبانی ساده برای اشخاص حقوقی و حقیقی در نظر گرفته می شود که در این جریان می بایست در ابتدا کلیه مبالغ سود و زیان در معاملات مشخص شده و رویدادهای مالی ارزیابی شود. سپس اظهارنامه تنظیم شده و می بایست به میزان 25 درصد از میزان سود دوره مالی بر اساس اظهارنامه پرداخت شود. عملکرد به معنی نتیجه فعالیت هایی که در مسیر تجاری و برای یک دوره مالی صورت می گیرد. در اظهارنامه مالیاتی عملکرد درآمدها، هزینه ها، بدهی ها و سرمایه ها و معافیت ها بررسی می شود. همینطور سایر اطلاعات مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی به همراه محل زندگی و کسب آنها نیز بررسی می شود.

اظهارنامه عملکرد برای همه کسانی که دارای شغل بوده و کسب و کار مشخصی دارند بر اساس ماده 95 مالیات مستقیم الزامی است. این افراد موظف هستند که بر اساس سال مالی خود میزان نتیجه عملکرد مالی را به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند. در این زمینه اگر فرد حقوقی دارای شرکت است و شرکت وی به ثبت رسیده است نیز موظف است که ماده 110 قانون مالیات مستقیم را اجرا کرده و اقدام به تنظیم گواهی اظهارنامه  داشته باشد البته که وی می بایست ترازنامه سود و زیان مورد نظر را نیز به سازمان امور مالیاتی ارائه دهد.

مدارک لازم تنظیم اظهارنامه  :

اظهارنامه عملکرد به واسطه مدارک معتبر شناخته می شود. اولین مدرک مورد نظر برای تنظیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد، تنظیم صورت ترازنامه برای همه اشخاص حقیقی و حقوقی است. این بخش مربوط به مشاغل گروه اول است یعنی مشاغلی که مبلغ فروش و خرید کالا در آنها در سال پیش بیش از 30 میلیارد ریال بوده است. همینطور افرادی که دارای کارت بازرگانی هستند و در بخش صادرات و واردات فعالیت می کنند، افراد کارخانه دار، معادن و هتل ها و همینطور صرافی ها سایر فروشگاه های زنجیره ای و کلینیک های تخصصی نیز در ردیف گروه مشاغل اول قرار می گیرد و نیا به تنظیم ترازنامه معتبر دارند.

صورت سود و زیان دومین مدرک مهم برای تنظیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد محسوب می شود. مبلغ نهایی درآمد و فروش داخلی و خارجی نیز می بایست به طور دقیق ارائه شود. همینطور افراد باید صورت گردش مالی کالاها و مواد اولیه را در نظر بگیرند و اظهارنامه آنها نیز ارائه شود.

صورت بهای تمام شده برای کالاها و همینطور خدمات ارائه شده می بایست برای شرکت های خدماتی و تولید تنظیم شود. نیاز است که صورت قراردادها به همراه بهای تمام شده پروژه ها در کنار اظهارنامه  از سوی شرکت های پیمانکاری ارائه شود.

نیاز است که شماره ثبت پلمپ دفاتر قانونی ارائه شود. مالیاتی هایی که با عناوین مختلف در طول سال پرداخت شده اند می بایست اعلام شوند. این مالیات ها می تواند اعم از مالیاتی تکلیفی و ارزش افزوده باشد. همینطور نیاز است که محل کسب و آدرس کامل نیز ارائه شود.

پیش از تنظیم اظهارنامه نیاز است که مودی در سایت سازمان امور مالیاتی ثبت نام کرده باشد و کد اقتصادی دریافت کند. در نهایت نیز کد پیگیری به شخص ارائه می شود تا بتوانید وضعیت به لحاظ قبول یا رد را مورد بررسی قرار دهد.

نکات مهم تنظیم اظهارنامه عملکرد

برای تهیه و ارسال اظهارنامه عملکرد از سوی مودیان مالیاتی زمان 4 ماه پس از پایان سال مالی اعلام شده است که معمولاً تا پایان 31 خرداد است. مودیان در تاریخ مقرر می بایست گواهی اظهارنامه عملکرد را ارائه دهند در غیر این صورت می بایست خودشان را برای جریمه آماده سازند. در صورتی که این گواهی در مهلت مقرر ارسال نشود طبق ماده 192 قانون مالیات مستقیم باید 30 درصد از میزان مالیاتی را پرداخت نمایند و این جریمه بخشیده نمی شود. در صورتی که مودی بر اساس مواد قانونی مشخص برای مدتی از پرداخت مالیات معاف شده باشد باز هم باید شفاف سازی معاملاتی صورت بگیرد و تنظیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد به صورت مختصر نیاز است در غیر این صورت روند غیر قانونی طی شده است.

بررسی اظهارنامه عملکرد تا یک ماه پس از ارسال می تواند بررسی شود و در صورت نیاز عملیات تغییر اعمال شود. در صورت کشف اطلاعات اشتباه در آن نیاز است که اشتباهات توسط ممیزین صورت بگیرد.

چرا برای تنظیم اظهارنامه‌های مالیاتی عملکرد نیاز به متخصص است؟

تنظیم اظهارنامه عملکرد  یکی از خدمات مالیاتی مهم بوده که کار وقت گیر و تخصصی است و نیاز به صرف هزینه زیادی دارد. مشخص است که ارسال به موقع آن سبب می شود که پاداش خوبی از سوی سازمان مالیاتی در نظر گرفته شود. مودیانی که سه سال پشت سر هم اظهارنامه خود را در زمان مقرر ارائه نمایند و ارسال و مالیات مشمول داشته باشند می توانند در پایان سال سوم 5 درصد ا مالیات های سه سال گذشته را به عنوان جایزه خوش حسابی خود در نظر بگیرند.

ثبت سند حسابداری توسط فرد خبره برای برنامه ریزی های مالی در این زمینه سبب افزایش بهره وری شرکت شده و از پرداخت مالیات در شرایط مختلف جلوگیری می کند. موقعیت بهینه سازی در راستای تنظیم اظهارنامه  اهمیت زیادی دارد. خوشبختانه خدمات مشاوره مالی و همینطور خدماتی که مربوط به مشاوره مالیاتی است می بایست بر اساس دفاع مالیاتی بررسی شود. از سوی دیگر صورت های مالی اساسی برای تنظیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد بسیار مهم است. خدمات حسابداری حسابداران تهران موقعیت ایده آل در این خصوص است به طوری که همه اصول اولیه و کاربردی در تنظیم عملکرد شرکت و فضای مالیاتی و لیست بیمه را پوشش می دهدو هرچه دقت و تمرکز بر روی تنظیم اظهارنامه  بیشتر باشد نتیجه بهتری خواهد داشت و می تواند از تخفیف مالیاتی بهتری برخوردار باشد و رتبه تجاری کشور را نیز قابل قبول خواهد دانست. مشخص است که سطح برنامه ریزی برای این امر اهمیت مشخصی دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
15 − 3 =


5/5 (1 نظر)